Билки:
Босилекът - ухае прекрасно и подхожда на италиански рецепти. Само внимавайте, не обича ниските температури, затова го засадете, когато температурата е постоянно над 10 градуса.
Риганът е много издръжлив и можете да го използвате не само за средиземноморски рецепти.
Препоръчваме ви майорана. Нищо не може да се сравни с картофените пържени филийки, които сте подправили с пресен майоран. По време на сезона постепенно го добавяйте към запасите си.
Минтата ще расте почти сама. Не се притеснявайте да й давате повече пространство. Слагайте я в чая си сутрин и в напитките си вечер.
Маймуната ще расте от февруари до ноември. Използвайте го за разядки, супи и основни ястия.
Самостоятелни зеленчуци, подходящи за балкона:Садете домати след последните мразовити дни. Те се нуждаят от много почва, изберете по-голяма саксия за тях.
Някои видове люти чушки също са подходящи за балкона. Те обичат слънцето, но се пазете да не стане прекалено горещо
Спанакът ще вирее добре в началото на пролетта, той обича по-ниските температури. Засадете го в саксии, изрежете го рано и го заменете с цветя или билки, например.
Взискателни цветя:
През пролетта засадете луковици като нарциси, сини камбанки, зюмбюли. Те обаче скоро ще отвърнат на удара, затова заложете на теменужки в различни цветове например. Те скоро ще ви се отблагодарят с десетки цветове и ще издържат до лятото. Има и кайсии, които са отличен естествен репелент срещу акари.
Сурфиниите, здравецът или карамфилът са в пълен цъфтеж през цялото лято.
През есента вересиите са красиви на балконите.
Ако нямате време за често поливане, потърсете сукуленти. Те ще оценят слънчевите условия и ще простят случайната липса на влага.