Март е един от най-натоварените месеци в годината за градинарите. След зимния сън е време да събудим градината и да я подготвим за предстоящия сезон. Работата в градината през март включва основно почистване и грижа за моравата и цветните лехи. Можете обаче да очаквате с нетърпение и първите сеитби.
Елате с нас и вижте какви дейности ни очакват, за да постигнем богата реколта. Приложили сме и практичен списък с градинарски работи, благодарение на които няма да забравите нищо важно.
Работата в градината през март означава цялостно почистване след зимата.
След зимата градината заслужава цялостно почистване. Зимата често оставя бъркотия в градината под формата на паднали листа, клони и мъртви растения, които не само могат да попречат на растежа на нови издънки, но гъбичките и вредителите могат да се размножават в тях. Затова прегледайте внимателно всички части на градината и обърнете внимание на всички детайли.
Най-простият и ефективен метод е редовното ръчно плевене, в идеалния случай след дъжд, когато е по-лесно да изтръгнете плевелите с корените им. Друг вариант е мулчиране на цветните лехи - слой мулч блокира светлината и по този начин ограничава растежа на плевелите. На места, където плевелите растат бързо, можете също да използвате натурален оцет или вряща вода, които са щадящи методи за изхвърляне без използване на химикали. Като превенция си струва редовно да проверявате лехите и да премахвате плевелите, преди да имат време да се разпространят.
Градинските инструменти са вашият най-добър приятел през март и затова заслужават внимание. Проверете всички инструменти като лопати, лопати, ножици и триони. Почистете ги, наточете ги и, ако е необходимо, ги намаслете, за да ви служат добре месеци напред. Също така подгответе маркучите и напоителните системи, които скоро ще са необходими. Качествено подготвените инструменти ще ви улеснят през март.
Дори градинските мебели заслужават вашата грижа. Проверете го за повреди и поправете всички пукнатини или разхлабени винтове. Дървените мебели може да се нуждаят от нов слой боя, метал и след това защитен спрей срещу корозия. А ако градинската мебел е достигнала края на живота си, разгледайте нашето предложение и изберете нова градинска мебел, в която да се насладите максимално на първите дни на пролетта.
Проверете всички инструменти.
Почиствайте, заточвайте и, ако е необходимо, смазвайте инструментите.
Подготовката на лехите през март е ключова стъпка за здравословен растеж и развитие на растенията през целия сезон. Правилно подготвените лехи ще осигурят на почвата необходимите хранителни вещества и структура, което ще бъде оценено както от зеленчуците, така и от декоративните растения. Как да подготвим цветни лехи през пролетта?
Март е идеалното време за засаждане и извършване на първата пролетна резитба на овощни дървета и храсти. Тази стъпка е от съществено значение за здравето на растенията, както и за по-добри добиви през целия сезон. Подрязването помага за отстраняване на повредени, болни или неправилно растящи клони, като по този начин насърчава растежа на нови издънки, по-добра циркулация на въздуха между клоните и намалява риска от заболяване. Следователно пролетното подрязване е важна част от грижата за градината.
През март основно подрязваме сърцевината - тази група включва ябълка, круша, дюля, мушмула, офика, арония и летяща пепел. Ябълковите и крушовите дървета са устойчиви, поради което могат да издържат на по-задълбочена резитба.
Овощните храсти (цариградско грозде, касис, малини, къпини) също се режат през март, преди да започнат да поникват. При храстите се фокусирайте върху премахването на стари и слаби клони. Касисът и цариградското грозде могат да понасят редовно подрязване, което им помага да имат по-добра реколта.
Плодовете с костилки (сливи, череши, вишни, кайсии, праскови и бадеми) обикновено се режат по време на вегетационния период, който е от юли до август, тъй като те не понасят добре рязането. p>
Черупки – ядки и лешници. Подходящото време за отрязване на лешниците е ранна пролет. От друга страна, ореховото дърво отделя сок, когато се реже през зимата. От създадената рана изтича голямо количество вода с хранителни вещества. Ето защо ние режем ореховите дървета през вегетационния период с лятна резба, в идеалния случай през август.
Март е чудесен месец за засаждане на дървета, защото почвата е достатъчно влажна след зимата и дърветата имат време да пуснат корени преди летния сезон. През този период можете да засаждате както овощни дървета, така и декоративни и иглолистни дървета.
Ябълките, крушите, сливите и черешите са популярни сред овощните дървета. Например кленове, туи, брези, липи или габър могат да бъдат засадени от декоративни дървета, а от иглолистни дървета, например борове или смърчове.
Засяването на зеленчуци и цветя е сред най-популярните задачи в градината през март.
Март е месецът, в който градинарите най-накрая могат да започнат с първото засяване и размножаване на растенията. Тази стъпка е от съществено значение за навременното израстване на младия разсад, който ще има достатъчно време да укрепне и да бъде готов за пролетния и летния сезон. Мартенските сеитби включват ранни зеленчуци, билки, но и трайни насаждения, така че е важно да се обърне внимание на правилната техника на сеитба и подготовка на почвата.
Освен сеитбата, през март можете да започнете и размножаването на трайни насаждения и декоративни растения. Най-често срещаният метод е разделяне на гроздове:
Моравата е много отслабена след зимата, така че заслужава подходяща грижа, за да възвърне свежия си зелен цвят и плътност. През пролетта аерирайте моравата със скарификатор, за да има по-добър достъп до хранителни вещества и вода. Ако на моравата има оголени места, засейте ги със семена от трева. Добавете тор с по-високо съдържание на азот към моравата си, за да я запазите буйна и зелена.
Не забравяйте да подготвите оранжерията.
Можете също така бавно да започнете да размножавате растенията.
Вертикулирането е важна стъпка, която помага на тревната площ да се освободи от мъх, мъртва трева и други отпадъци. Този процес подобрява снабдяването на почвата с въздух, вода и хранителни вещества и насърчава здравословния растеж на тревата. Но каква е правилната процедура?
Вертикулирайте два пъти годишно, през пролетта и есента. Никога обаче не извършвайте вертикулиране на току-що засята морава. Новата трева е чувствителна и корените ѝ все още не са достатъчно силни, за да се справят с вертикутирането без увреждане. Препоръчително е да се изчака поне една година на растеж.
Март е време да подготвите ягодовите растения за сезона и да насърчите растежа им. Първо, отстранете сухите и повредени листа, за да осигурите на растенията по-добър достъп до светлина и въздух, и внимателно почистете почвата около корените. Прибавете слой компост или органични торове, за да осигурите на растенията необходимите им хранителни вещества. Мулчирайте лехата с ягоди с кора или слама. Това ще задържи влагата в почвата и ще предотврати растежа на плевелите.
Проверете разстоянието между растенията и ако е необходимо, пресадете ги, за да им осигурите достатъчно място. За предпазване от болести и вредители обмислете използването на естествени средства, като обливки от коприва или чесън, и проверявайте листата за признаци на зараза.
Март е идеалното време да дадете на градината си първата доза хранителни вещества, за да стимулирате растежа и жизнеността на растенията. Разчитайте на органични торове, като компост, които обогатяват почвата с необходимите микроорганизми и осигуряват дълготрайни хранителни вещества. За тревната площ изберете тор с по-високо съдържание на азот, за да подпомогнете сочния зелен цвят и сгъстяването. Овощните дървета и храсти ще оценят специалните торове за плодове, които насърчават цъфтежа и богатата реколта. Можете да добавите гранулиран оборски тор или рогово брашно в лехите си - и двете се разграждат бавно и осигуряват хранителни вещества през целия сезон.
През пролетта можете да засадите много растения в саксии. Опитайте с пролетни луковици като нарциси, лалета или зюмбюли. Устойчивите растения като дайди и примуси също са подходящи - те издържат на по-студените нощи и добавят свеж цвят в сандъчетата ви. Билките като парсил, лук и мента също са подходящи за отглеждане в саксии и имат практично приложение в кухнята.