Black Friday | До 60% отстъпка за 40 000+ артикула →
Black Friday | Всеки ден нови топ намаления →
20 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

Как да организираме хладилника, така че храната да не се разваля толкова бързо

Karolína Fardová
Karolína Fardová
Bonami Blogger

Картофена салата, пресни билки, зеленчуци и ароматни сирена. Хладилникът за празниците се пука по шевовете, а вие се чудите къде да сложите всичко?

Как да сме сигурни, че десертите няма да миришат на бекон и че месец след месец няма да извадим от долното чекмедже неприятен на вид предмет?

Подреждането на храната в хладилника може да е трудна задача, но с подходящите помощници ще се справите. Ще ви покажем нашите любими стилни буркани, бутилки и практични приспособления, които ще направят ежедневието ви многократно по-лесно.

1. Съхраняване на билки в хладилника

Правилното съхранение на билките в хладилника е от ключово значение за запазването им свежи, вкусни и ароматни възможно най-дълго време. Съществуват няколко начина за съхранение на билки в хладилника:
  • Увиване в салфетка: Изплакнете билките със студена вода, подсушете ги с хартиена кърпа и ги увийте в нова, леко влажна. Поставете билките в найлонов плик и го оставете леко отворен, за да може билките да дишат. По този начин магданозът, кориандърът, босилекът и лукът могат да се съхраняват впо-дълго време.
  • Чаша с вода: Отрежете краищата на билките и ги поставете в чаша или бурканче с прясна вода. Покрийте с найлонова торбичка и поставете в хладилника. Сменяйте водата на всеки ден или два. По този начин босилекът, ментата и други билки с дълги стъбла ще издържат по-дълго.
  • Съхранение на сухо: Можете да съхранявате розмарин, градински чай или мащерка в хладилника в оригиналната им опаковка или да ги увиете в хартиена салфетка и да ги поставите в пластмасова торбичка..

2. Jak skladovat ovoce a zeleninu v lednici

Také vás rozčiluje, když předevčírem koupená rajčata dnes vyhazujete do koše? Trik pro prodloužení čerstvosti zeleniny a ovoce spočívá v tom, jak a kde je v lednici uchováváte:
  • Udržujte teplotu v lednici v rozmezí 3 až 5 °C.
  • Zeleninu skladujte v oddělených zásuvkách s nastavitelnou vlhkostí. Vysoká vlhkost je vhodná pro listovou zeleninu, zatímco nižší vlhkost je lepší pro plodovou zeleninu.
  • Oddělujte zeleninu od ovoce. Ovoce produkuje ethylen, který urychluje zrání potravin vč. zeleniny.
  • Na zeleninu, která potřebuje cirkulaci vzduchu (brokolice, květák, okurky, papriky, lilek), použijte krabičky nebo sáčky s otvory.
  • Na krájenou zeleninu zvolte hermeticky uzavřené nádoby, které zabraňují vysychání.
  • U zeleniny s kořeny, jako jsou mrkve nebo ředkvičky, odstraňte listy, které berou z kořenů vlhkost.
  • Ovoce ani zeleninu předem neomývejte, ale až těsně před vařením/konzumací. Vlhkost urychluje zkažení.
  • Maliny, jahody a další jemné druhy ovoce skladujte na horních policích lednice.

3. Храни, на които мястото не е в хладилника

Не всички храни имат своето място в хладилника. За някои от тях студът или честите температурни колебания, причинени от постоянното отваряне и затваряне на хладилника, само ще навредят. Никога не поставяйте в хладилника:
  • Домати: В хладилника те могат да загубят вкуса и консистенцията си.
  • Хляб: В хладилника се втвърдява по-бързо. За да удължите свежестта му, замразете го.
  • Картофи: Ниските температури превръщат нишестето в захар, което променя вкуса и текстурата на картофите.
  • Лук и чесън: Влажната среда ще ускори развалянето им. Съхранявайте ги на сухо, тъмно и хладно място.
  • Тропически плодове: Манго, папая, ананас и други тропически плодове губят аромата си и променят текстурата си в хладилника.
  • Тикви и пъпеши: Съхранявайте ги на стайна температура, докато ги разрежете.

Още съвети за съхранение и организация в хладилника

  • Създайте специфични зони за различни видове храни (напр. напитки, печива, млечни продукти и др.). Това ще подобри организацията и ще намали времето за търсене на храна.
  • Съхранявайте храната при необходимата температура. Обикновено горните рафтове са с по-стабилна температура, докато долните рафтове са по-хладни.
  • Съхранявайте месото и рибата на най-ниския рафт, за да избегнете капенето на сокове върху други храни и да сведете до минимум риска от замърсяване.
  • Съхранявайте конфитюри, сосове и сирена във вратата на хладилника. Те могат да издържат на по-големи температурни колебания.
  • Съхранявайте храните за бърза консумация на по-преден план, където можете да ги виждате по-лесно и да не ги забравяте. Например, създайте за тях собствено отделение или рафт, както и за вече отворената храна.
  • Използвайте прозрачни опаковки за съхранение на храна в хладилника, за да знаете какво има вътре.
  • Съхранявайте устойчиво. Заменете опаковките за еднократна употреба с буркани от всички видове и размери. Идеални за домашни сокове, кисело мляко, мюсли и масло.

Често задавани въпроси

Как да почистим хладилника?

Първо изключете хладилника от контакта и поставете кърпа под него, в случай че ледът се разтопи. След това извадете всички храни от хладилника и изхвърлете тези, които са развалени или с изтекъл срок на годност. Пригответе кофа със сапунена вода или оцет и кърпа. Извадете всички чекмеджета и рафтове и ги измийте в мивката. След това почистете вътрешността на хладилника със сапунена вода. Накрая подсушете с кърпа, за да предотвратите образуването на лед. Накрая върнете храната в хладилника, като следвате съветите, споменати в тази статия.

Какво да сложим във вратата на хладилника?

Помислете за пространството във вратата на хладилника. Добра идея е да поставите млякото, соковете, минералната вода и алкохол - бира и бяло вино, в най-долната част.

Малко по-нагоре могат да бъдат разположени отворените консерви и конфитюрите. Тук можете да съхранявате също кетчуп и горчица и други сосове. Яйцата и маслото също са идеални за вратата. Не поставяйте яйцата в хладилника в хартиена опаковка, тъй като рискувате да пренесете различни бактерии. Прехвърлете ги в контейнери за яйца, за предпочитане с горната част надолу.

Как да съхраняваме храна във фризера?

Опаковайте и датирайте правилно всички храни. Опитайте се да замразите храната възможно най-бързо, тъй като тя ще запази по-добре качеството и текстурата си. Никога не замразявайте зеленолистни зеленчуци, пържени храни, майонеза, плодове и зеленчуци с високо съдържание на вода.

Как да съхраняваме готовата храна в хладилника?

Оставете готовата храна да се охлади преди да я поставите в хладилника. Разделете храната на по-малки порции за по-бързо охлаждане и по-лесно претопляне. При претопляне се уверете, че температурата на храната достига поне 75 °C.

Как да съхраняваме млечните продукти?

В идеалния случай млечните продукти трябва да се съхраняват при температура между 4 и 8 °C. Горната част на хладилника е особено подходяща за съхранение на мляко, кисело мляко, сирене и други млечни продукти. Всички тези храни имат сравнително дълъг срок на годност, с изключение на пресните. Затова винаги се придържайте към препоръчания срок на годност върху опаковката на продукта. Ако попаднете на кисело мляко с изтекъл срок на годност и издут капак, изхвърлете го в кошчето.