10 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

Градинско планиране

Великите хармонични градини имат една обща черта - зад тях стои концепция. Градинският дизайнер Фердинанд Лефлер, основател на студио Flera и дългогодишен популяризатор на градинското планиране, ще ви преведе през всички основни етапи на градинския дизайн. Не пропускайте нито един от тях, всички те са еднакво важни.
Голям лист хартия, моливи и пастели са достатъчни, за да разгърнете градината.

Голям лист хартия, моливи и пастели са достатъчни, за да разгърнете градината.

1. Разберете каква градина искате да имате

Какво очаквате от вашата градина? Бихте ли искали да имате басейн, сауна, фитнес на открито, кухня и градина за заленчуци с повдигнати лехи? Запишете всичко, полезните идеи ще бъдат подредени в следващия процес на планиране.
Включете в планирането всички членове на домакинството, включително децата и домашните любимци. Отдавайте на техните желания и нужди същото значение като на тези на възрастните. Мислете за няколко години напред. Пясъчникът, който децата надрастват след две години, не е толкова вечен, колкото променливата рамка за катерене, на която възрастните също могат да използват.
Какви елементи в градината можете да вземете предвид?

  • Растения и зеленина: вечнозелени и широколистни дървета, храсти и многогодишни растения, едногодишни и сезонни цветя, водни растения за езерца и потоци.
  • Градински конструкции: беседки, перголи, градински къщи, тераси, оранжерии, пътеки, огради и стени.
  • Водни съоръжения: езерца, басейни, джакузита и фонтани, потоци.
  • Осветление: Соларни лампи и LED осветление, светлинни гирлянди и прожектори, декоративни фенери и лампи.
  • Градински мебели и декорация: пейки, столове и маси, градински статуи и други декоративни елементи, саксии и сандъчета.
  • Практични елементи: компостери, резервоари за дъждовна вода, градински инструменти и места за съхранение.
  • Зони за отдих и дейности: огнища и скари, детски площадки и пясъчници, кът за упражнения.
  • Зони за животни и отглеждане: площадки за домашни любимци, градински и повдигнати лехи и оранжерии.

Бъдете честни със себе си. Удобно ли ви е и искате ли да се отпуснете в градината? Тогава не трябва да имате трева в цялата си градина, която трябва да косите всяка седмица. Страхувате ли се да ходите по дърво заради цепнатини? Вместо това направете терасата си с плочки.

Фердинанд Лефлер, ландшафтен архитект

Градината включва различни елементи за отдих, като например пейки.

Градината включва различни елементи за отдих, като например пейки.

Създайте кът за релаксация с хидромасажна вана.

Създайте кът за релаксация с хидромасажна вана.

2. Какво трябва да разберете, преди да започнете оформлението на градината?

  • Как се движи слънцето през вашия имот?
  • Къде е влажно и къде е сухо?
  • Къде духа вятърът и къде ви харесва да пребивавате.
  • На този етап измервайте и картографирайте неравния терен на имота.
  • Проверете плана на обекта, за да видите дали в близко бъдеще зад вашата ограда ще бъдат добавени по-високи сгради, чиито прозорци ще трябва да бъдат препречени от дървета.
  • Така също се разходете из квартала и се вдъхновете от растенията, дърветата или скалите, които се намират във вашия район. Използването им ще впише градината в околния пейзаж и тя ще се впише естествено.
Познаването на условията ще ви помогне да вземете правилните решения и да избегнете грешки. Затова не засаждайте сухолюбиви многогодишни растения на сянка зад къщата, където корените им ще изгният във влажната почва. Също така не поставяте огнището си в най-ветровитата част на градината.
Съвет: Ако тъкмо строите къща и имате парцел, опитайте да къмпингувате на него през уикенда. Обърнете внимание на движението на слънцето, на природните стихии и дори на звуците или миризмите. Не подценявайте гледките от различни краища на градината, включително тези назад към къщата от по-отдалечени краища на градината. Те ще ви покажат градината от нов, изненадващ ъгъл.
Планирайте различни места за отдих в градината.

Планирайте различни места за отдих в градината.

3. Планирайте градината си

След като сте измерили градината си и сте се запознали с условията, седнете да я проектирате. Начертайте градината си на достатъчно голям лист хартия и след това нарисувайте в мащаб отделните градински елементи, пътеки, дървета и насаждения.

  1. Започнете с големи и практични функции, като вътрешен двор, външна кухня, място за паркиране, огнище, навес, дървена барака, оранжерия, повдигнати лехи, басейн или сауна, ако искате да се отдадете на тях в градината си.
  2. Продължете, като създадете кътове за малки удоволствия и преживявания. Те могат да бъдат маса за пинг-понг, хамак, окачен между дърветата, пейка, скрита сред многогодишни растения и храсти, пясъчник, батут, рамка за катерене или дори занаятчийски работилница в градината.
  3. След това направете пътеки през различните елементи и кътчета и им придайте важност. Основните и най-често използвани пътеки ще бъдат по-широки и вероятно по-асфалтирани от второстепенните пътеки, които може да са под формата на единични павета или бетонни основи и да водят през буйно цъфтящи многогодишни лехи.
  4. Създайте план за засаждане, за да можете да виждате разположението на растенията и информацията за тях. Също така ще получите представа за това колко растения и материали ще са ви необходими.

В домашните градини виждаме твърде много тревни площи. Често това запълва места, където собствениците не са помислили за нищо друго. Всеки метър трева не само създава допълнителна работа, но и ненужно лишава градината от динамиката и цветовете, които многогодишните растения и храстите могат да придадат.

Фердинанд Лефлер, ландшафтен архитект

Планирайте градината си с цветни моливи.

Планирайте градината си с цветни моливи.

Изрежете елементите от хартията, за да можете лесно да ги премествате върху плана.

Изрежете елементите от хартията, за да можете лесно да ги премествате върху плана.

4. Най-често срещаните грешки при планирането на градината

  • Нямате никакъв план. Реалното изпълнение на градината може да отнеме няколко години поради времеви или финансови причини и е лесно да започнете да експериментирате неконцептуално. Планът служи като компас, който да ви води по-нататък към добре обмислена и хармонична градина.
  • Не правите елементите на градината достатъчно големи. Това се отнася особено за терасите и огнищата. Фердинанд препоръчва да ги направите с един метър по-големи, за да имате достатъчно пространство.
  • Планирате от позицията на хола и терасата и забравяте да влезете в градината. Така се лишавате от често ценни и интересни гледки и поправки.
  • Боите се да внесете зеленина точно до къщата и основните жилищни площи и просто облицовате градината с тях. Опитайте да ги засадите точно до къщата и вътрешния двор и да оформите с тях пътеките и входовете към градината.
  • В градината си имате много дървета. Или пък имате само няколко. Дърветата създават сянка, уединение, могат да закрият грозни гледки и да придадат съвсем ново измерение на градината. Дори в малка градина може да има дървета. При това повече, отколкото очаквате.
Градината е жив организъм, който расте и се променя в зависимост от растежа на семейството и неговите нужди. Не е проблем да промените нещо след няколко години, ако елементите вече не ви служат или просто не сте успели да се справите от първия път.
Разположете хамак между възрастни дървета.

Разположете хамак между възрастни дървета.

Как да се предпази гледката от съседите? Подходящите храсти и дървета могат да помогнат.

Как да се предпази гледката от съседите? Подходящите храсти и дървета могат да помогнат.

Често задавани въпроси

Кои растения са най-подходящи за местните климатични условия?

Изборът на растения, които са устойчиви на местния климат, почва и други фактори на околната среда, е от решаващо значение за успеха на градината. Затова се консултирайте с опитен градинар, най-добре във вашия район.

Какво представлява планът за засаждане на градината?

Планът за озеленяване на градината е подробен проект, който показва точното местоположение на различните растения и други елементи в градината. Този план е от ключово значение за успешното създаване и управление на градината, тъй като помага да се гарантира, че всички растения и елементи имат оптимални условия за растеж и че цялостният вид на градината е естетически привлекателен и функционален.

Как да планираме градина с ограничено пространство?

Планирайте много внимателно. Използвайте вертикално отглеждане: висящи саксии и вертикални лехи. Вземете многофункционални елементи, като пейки с място за съхранение или сгъваеми мебели.