Килими сега с до 50% отстъпка | Цени от 19 лева →
До -30% за категория готвене и хранене | Спестете днес →
20 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

Стая за ученик: съвети как умело да съчетаете пространство за игра и учене

Децата, които имат собствено място за учене, могат да развият положителни навици и да се концентрират по-лесно. Въпреки това децата често пишат домашните си на кухненската маса и на други места в къщата.

И така, как да създадете място за учене на дете в училищна възраст в пространство, което доскоро се е използвало само за игра? Тайната се крие не само в правилния избор на мебели, но и в тяхното разположение, цветове и осветление. Разгледайте нашите съвети и създайте идеалната стая за ученик.

Декорирайте стаята така, че тя да насърчава не само играта, но и ученето.

Разделете помещението на зони

  • Изберете различен цвят за всяка зона: светли и естествени нюанси в зоната за обучение, меки и спокойни цветове в зоната за сън, живи и весели цветове в зоната за игра.
  • Можете също така да използвате мебели за преграждане - тук добре работят етажерки за книги или ниски шкафове.
  • Добре е също така да определите зони с килими и декорации. Декорирайте всяка зона по различен начин - например изберете плакати или снимки, които са свързани с дейностите, извършвани в съответните части на стаята.

Какви мебели да изберете за ученическата стая

Изберете мебели, които растат заедно с детето ви

Този тип мебели се приспособяват към височината на детето и няма да се налага да сменяте мебелите с нови на всеки две или три години. Регулируемите бюра и столове насърчават добрата стойка, което помага да се предотвратят здравословни проблеми, причинени от неправилна позиция при седене.

Регулируемите мебели ще служат дълги години.

Това е чудесна инвестиция, за да не се налага да сменяте мебелите, когато детето ви порасне.

Позволете на детето си да участва в избора на обзавеждането.

Как да оборудваме зона за учене?

  • Бюро: Най-добрият избор е модел с регулируема височина и горна част. Не забравяйте и за мястото за съхранение. Чекмеджетата и шкафовете помагат да държите под контрол приборите си и да поддържате работния плот в ред.
  • Ергономичен стол: Регулирането на височината и дълбочината на облегалката ще позволи столът да се адаптира към текущите нужди на детето. Лумбалната опора е от решаващо значение, за да може гръбначният стълб да е в правилна позиция. Препоръчително е да се избере въртящ се модел с колелца, за да се улесни придвижването на детето.
  • Органайзери за бюро: Поддържането на чист плот оказва важно влияние върху ефективността на обучението, затова снабдете детето си с органайзери за моливи, химикалки и други ученически пособия.
  • Рафтове и стелажи: Комбинацията от отворени и затворени рафтове е най-добрият избор. Поставете често използваните предмети (учебници, тетрадки, принадлежности за писане) на отворени рафтове, а това, което детето ви използва по-рядко (например музикални инструменти), поставете в чекмеджета или затворени рафтове.
  • Практични аксесоари: Магнитните или корковите дъски ще помогнат на детето ви да организира и учи. На тях можете да закачите разписание, списък с домакински задължения и др.
  • Оборудване и аксесоари: ако детето ви използва таблет или компютър, за да учи, трябва да има подходящо място, където да го постави и зареди. Не забравяйте регулируема стойка за таблет или лаптоп, за да може детето ви да зададе подходящия ъгъл и височина за своя ръст. Също така органайзери за кабели ще ви бъдат от полза.
Bonami съветва: Обзаведете стаята на ученика си с топка за сядане. Това ще бъде приятна промяна за вашето дете и неговото тяло. Седенето върху топката развива равновесието, активира скелетната мускулатура, което има положителен ефект върху гръбначния стълб.
Поставете леглото в зоната за сън (синьо) с лице към вратата. Разделете зоната за игра (жълто) и зоната за учене (розово), така че детето да не се разсейва с играчки, докато учи.

Поставете леглото в зоната за сън (синьо) с лице към вратата. Разделете зоната за игра (жълто) и зоната за учене (розово), така че детето да не се разсейва с играчки, докато учи.

За дете в училищна възраст пастелните цветове са подходящи за стените, тъй като действат успокояващо. Тапетите с фини геометрични, природни и образователни мотиви, като например световни карти, също са добра идея. Те развиват въображението на децата и им позволяват да учат чрез игра.

Вероника Гайдошова
интериорен дизайнер

В стаята на детето трябва да има достатъчно място за бюро.

В зоната за учене не забравяйте извънкласните дейности, които детето ви посещава.

Допълнителното осветление създава уютна атмосфера и осветява зоните.

Как се избира легло за ученическа стая?

Оптималният размерłза детско легло е 80 x 200 cm или 90 x 200 cm. Важен елемент е матракът. Можете да разберете как да изберете правилния в това видео. Детето скоро няма да израсне от такова легло и спокойно може да спи на него до завършване на средното си образование. Ако стаята е малка и всеки сантиметър е от значение, разгледайте повдигнати легла, под които може да се обособи място с бюро.

Къде да поставим леглото?

За да осигурите добър сън на детето си, обърнете внимание на избора на място за легло:
    От леглото трябва да се вижда добре цялата стая и вратата, за да се чувства детето по-сигурно.
  • Не поставяйте неподходящи предмети над или до леглото (напр. рафт, голяма лампа, тежка висяща украса и т.н.), които могат да паднат върху главата на детето или върху които то може да се спъне, когато се изправя през нощта.
  • Не поставяйте леглото под прозореца. Ще има по-лош достъп до него, а някои деца се чувстват по-малко сигурни под прозореца.

Оптималният размер за детско легло е 80-90 x 200 cm.

Ако купите легло, което расте заедно с детето ви, ще бъдете спокойни за няколко години.

Позволете на детето си да избере декорацията, за да може да персонализирате стаята.

Как да осветим учебния кът?

  • Осветлението в тази част на помещението трябва да осигурява достатъчно светлина. Поставете бюрото под прозорец, за да може детето да се възползва от дневната светлина, която е най-естествена за очите и помага за поддържане на фокуса. Ако светлината пада върху прозореца и е ослепителна, монтирайтеролетна щора.
  • Горната светлина трябва равномерно да осветява цялото помещение. Най-добре ще бъде да използвате лампа за таван с разсеяна светлина, която не хвърля прекалено много сенки. На бюрото трябва да има регулируема лампа, в идеалния случай такава, при която можете да регулирате интензитета и цвета на светлината.
  • За учене най-подходяща е студената бяла светлина (около 4000-5000 К), която насърчава концентрацията. Лампата трябва да свети достатъчно силно (минимум 500-800 лумена), без да напряга очите. Освен това не трябва да блести прекалено ярко и да заслепява.

  • Ако е необходимо, добавете други източници на светлина, например стенни лампи или LED ленти, за да осветите тъмните ъгли и да създадете приятна атмосфера.

Допълнете основната светлина с допълнителнa, например настолна лампа.

Декоративното осветление ще направи стаята по-уютна.

Още 5 съвета за обзавеждане на детската стая

1. Позволете на детето си да декорира работното място по свой вкус - можете да използвате стикери, декорации и лични предмети, които го мотивират и вдъхновяват.

2. Добавете непретенциозни саксийни растения като сукуленти, сансевиерии или филодендрони, които са лесни за поддържане и ще подобрят качеството на въздуха.

3. Ако искате многофункционалност, заложете на мебели на колелца, сгъваеми бюра и модулни мебели, Така ще можете лесно да адаптирате стаята към текущите нужди на ученика.

4. В пространството за учене на детето не трябва да липсва пространство за почивка от ученето. Вместо играчки, които могат да отвлекат вниманието, заложете на аксесоари за рисуване или книги.

5. Помислете за звукоизолиращи елементи, за да може детето ви да се съсредоточи върху ученето. Това може да бъде например килим, който елиминира ехото и е приятен за ходене.

Детската стая трябва да включва и място за игра и почивка.

Килимите ще ви помогнат да разделите помещението на зони.

Двуетажното легло ще бъде полезно в стаята на деца в училищна възраст.

Често задавани въпроси

Къде да поставим бюрото в детската стая?

Най-доброто място за бюрото е до прозореца или в близост до него, тъй като има достъп до дневна светлина, която е полезна за очите. Трябва да вземете предвид и дали детето ви е десничар или левичар, за да не блокира светлината с ръка и да не удря лакътя си в стената.

Къде да поставим леглото в детската стая?

За предпочитане далеч от играчките и компютъра - елементи, които могат да отвлекат вниманието на детето от съня, когато е време за лягане.

Как да декорираме стая за две деца в училищна възраст?

Всичко зависи от размера на помещението. Можете да спестите място, например като изберете двуетажно легло и мебели за настаняване на две деца. За учене и писане на домашна работа всяко дете трябва да има собствено пространство, затова оборудвайте стаята с две бюра. Добре е също така да договорите с децата си правила за разпределяне на стаята, за да избегнете спорове.

Какво може да се направи, за да се предотврати отразяването на светлината от монитора?

Ако прозорецът е зад вас, светлината може да се отразява от монитора и да затруднява използването му. Разположете бюрото така, че да избегнете това.