Black Friday | До 60% отстъпка за 40 000+ артикула →
Black Friday | Всеки ден нови топ намаления →
20 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

Ръководство за избор на осветление

Светлината създава атмосферата на пространството и е отговорна за това как се чувстваме в него. Този важен елемент обаче често се пренебрегва при обзавеждането. Как да се възползваме максимално от нея и какво да избягваме при избора ѝ? Ще ви преведем през основните видове осветителни тела, важните концепции и накрая ще ви посъветваме какво да вземете за всяка стая.

Видове осветление

Толкова много възможности, кой да знае, нали? Ще ви запознаем с основните видове осветителни тела и ще ви посъветваме към кой от тях да се насочите.

Окачени и таванни осветителни тела

Терминът "висящи осветителни тела" обикновено се отнася за класическите полилеи, които се окачват на тавана. Те са подходящи за помещения с височина над 3 м. Ако таваните ви са по-ниски или ако не харесвате полилеите, посегнете към таванни осветителни тела или осветителни тела, които се закрепват към тавана, като прожектори, тръби, конзолни и лентови системи. Тези видове осветителни тела се използват по-често от полилеите, защото можете да насочите светлината към правилните места.

Стенни лампи

Намерете ги там, където горното осветление не е подходящо. Те са идеални за осветяване на коридори, спални или бани. Идеалната височина на осветителните тела е 1,5 - 2,5 м. За по-ниски помещения се уверете, че осветителните тела не са монтирани близо до тавана, защото няма да изпълняват правилно предназначението си.

Стоящи лампи

Идеални за места, където не е необходимо да включвате светлината на тавана. Тя може да стои до леглото, дивана, в ъгъла на стаята или до любимия ви стол за четене. Лампата осигурява достатъчно светлина за четене, без да е излишно ослепителна. Предимството е, че можете да я премествате, както ви е удобно. Просто следете за дължината на кабела.

Настолни лампи

Настолните лампи са идеални за работни и трапезни маси, както и за нощни шкафчета. Някои лампи работят без кабел, така че са лесни за пренасяне и кабелът не нарушава цялостния вид. Те осигуряват светлина за работа и четене, а освен това служат като чудесен аксесоар за дома.

Светлинен речник: Какви параметри трябва да се търсят в осветителните тела и защо

При избора си имайте предвид, че осветителните тела са предназначени основно за достатъчно и подходящо осветяване на различни видове помещения. Дизайнът и цената играят роля, но преди всичко гледайте първо на тяхната функционалност. Познаването на тези важни параметри и понятия ще ви помогне да направите правилния избор.

Мощност: Мощността показва количеството енергия, консумирано за единица време. Казано по-просто, тя влияе на това колко плащате за използваната електроенергия. Мощността на осветителното тяло се смята във ватове (W) и определя интензивността на осветителното тяло. Ако търсите максимална осветеност, търсете максимална мощност. В този случай трябва да предвидите, че ще използвате повече енергия.

Светлинен поток: С напредването на възрастта на крушката намалява и нейният светлинен поток, но например при светодиодните крушки той спада само до около 70%. Светлинният поток ще представлява интерес и когато искаме да заменим една крушка с друга. В този момент търсете приблизително същата стойност на светлинния поток. Тя се дава в лумени (lm).

Категория на покритие: Показва степента на устойчивост на проникване на вода или чужди предмети. Поради това степента на защита е от особен интерес за нас в банята, кухнята или на открито. Потърсете обозначението IP и двете цифри в параметрите. Първата показва устойчивостта на проникване на чужди тела, а втората цифра - устойчивостта на вода. Най-високият наличен клас е IP 69.

За стандартните интериорни осветителни тела е достатъчен клас IP 20. За бани, където е влажно и водата се кондензира близо до тавана, изберете IP 44. Ако обаче банята има добра вентилация, IP 21 е достатъчен за тавана. На места, където съществува риск осветителното тяло да влезе в контакт с вода, например над ваната или в близост до душа, вземете осветително тяло с IP 68.

Кратка разходка в света на електрическите крушки на Bonami

Най-често в днешно време се срещат LED крушки. Те консумират енергия, подобна на тази на енергоспестяващите крушки, имат дълъг живот и светват веднага. В сравнение с обикновените крушки те произвеждат предимно светлина и почти минимална топлина. LED крушките не съдържат живак и се предлагат в различни цветове на светлината - от топло до студено бяло. Освен това те са устойчиви на често включване и изключване. Светодиодните крушки може да имат по-висока покупна цена, но с всички тези предимства инвестицията си заслужава.

Популярни сега са и крушките с нажежаема жичка, които трябва да имитират класическите спираловидни крушки, с тази разлика, че имат енергоспестяващите предимства на светодиодните крушки. Те са подходящи за осветителни тела, при които цялата крушка е открита, което прави дизайна да изпъква.

Основа и резба: Ако ще завинтвате или включвате крушка в осветителното тяло, осветителното тяло и крушката трябва да имат една и съща основа или резба, за да си пасват. Традиционната крушка с нажежаема жичка най-често има по-голяма E27 резба. По-рядко ще видите по-малката резба E14. За прожекторите типичната фасунга е GU10 или G9.

Светлинен поток: Забравете за ватовете, сега лумените са важни. За основно осветление в помещения като спални и всекидневни се препоръчват 100 лумена на m². В помещения, които са "работни", като кабинет, кухня или баня, до 300 лумена на m² са идеални.

Тепература на светлината: Тя може да повлияе на настроението ви, на чувството ви за бодрост и на атмосферата в помещението. Затова не подценявайте избора. Температурата на светлината се дава в келвини (К) и трябва само да запомните едно просто правило: колкото повече са келвините, толкова по-студена, дори синя, е светлината.

  • Топло бяло (1000 - 3500 келвина): жълтеникав до оранжево-бял нюанс, подходящ за почивка и релаксация.
  • Неутрално бяло (3500 - 5000 келвина): съответства на цвета на дневната светлина. Използвайте за нормални дейности или учене.
  • Стодено бяло (5 000 - 8 000 келвина): може да има леко синкав оттенък. Идеално за офиси и работилници.

Директна срещу разсеяна светлина
Директното осветление концентрира светлината в определена посока. Такова осветление се използва за подчертаване на по-малка площ, например лампа, фокусирана върху работна маса, или може би за осветяване на отделни стъпала. Директното осветление може да се използва и за подчертаване на декорации, с които се гордеете.

Дифузната светлина, от друга страна, осветява широко пространство. При такова осветление светлината се разсейва, вместо да се фокусира върху определена област. Това осигурява плавно осветяване на цялото помещение.

Какво да не забравяме при избора на осветление

При ремонт хората често подценяват осветлението. Те поставят полилей в средата на стаята, лампа в ъгъла и цялата креативност е потушена. Слабото осветление предизвиква депресия, силното осветление - нервност. Правилното осветление не се случва само по себе си. Затова нека разгледаме принципите, които трябва да следвате при декорирането на всяка стая.

Множество слоеве осветление

Помещението трябва да има основен източник на осветление - обикновено таванно или висящо осветление, което трябва да се допълва от работно осветление, което може да бъде подова лампа за четене, LED лента над работната линия и т.н. Помещението ще изглежда още по-уютно, ако го допълним с декоративно осветление, което може да подчертае интересни елементи в интериора, например картина, скулптура, ваза и т.н.

Правилно разсейване на светлината

За да изглежда пространството меко и приятно, трябва да избягваме резките сенки. Затова е важно да работим със сенници, за да разсеем основния източник на светлина, което определено ще е по-приятно визуално. Ако искаме да изберем осветително тяло без абажур, е препоръчително да посегнем към крушка с по-малко лумени или тонирано стъкло.

Унифициране на светлия цвят в помещението

Ако имаме няколко източника на светлина в една стая, трябва да изберем един и същ или много подобен цвят (K). Помещението ще изглежда еднородно, а източниците на светлина ще се допълват взаимно.

Осветление по стаи

Осветление за кухнята

В кухнята са необходими минимум два източника на светлина - централен и работен. Централният осветява цялата кухня и в идеалния случай е таванно осветление. Препоръчваме ви да изберете такъв, чиято светлина можете да насочите към важни части на кухнята (напр. кухненски шкафове). Прожекторите са идеални. Полилеите трябва да се поставят не много високо от над кухненския остров или масата за хранене, ако тя е част от кухнята.

В този случай допълнителна светлина трябва да подчертава работната повърхност, за да можете ясно да виждате всички приготвяни вкусотии. Това може да бъде светодиодна лента, поставена под горните кухненски шкафове, или флуоресцентна лампа. Не забравяйте, че работната светлина трябва да бъде разположена под нивото на очите.

Осветление за банята

Помещението трябва да има основен източник на осветление - обикновено таванно или висящо осветление, което трябва да се допълва от работно осветление, което може да бъде подова лампа, LED лента и т.н. Помещението ще изглежда още по-уютно, ако го допълним с декоративно осветление, което може да подчертае интересни елементи в интериора, например скулптура, ваза и т.н.

Осветление за дневната

Дневната стая служи за отдих и почивка или има допълнителен работен кът или маса за хранене. Ето защо трябва да сте наясно какво ще трябва да бъде осветено във всекидневната. Всяка дейност изисква различен подход и различно осветление.

Централното осветление и лампата трябва да си подхождат красиво - както по отношение на дизайна, така и на цвета на самата светлина. За интимна и успокояваща атмосфера заложете на по-малки допълващи светлини, например стенни и настолни лампи.

Осветление за трапезарията

Ето основното ястие и, разбира се, гостите. И всичко трябва да се вижда лесно. Затова е идеално да изберете полилей за трапезарията, който да е пропорционален на размера на масата за хранене. Той трябва да бъде окачен точно над масата и да сочи надолу. В трапезарията можете да си позволите да го окачите малко по-ниско от обичайното. В идеалния случай полилеят трябва да бъде разположен на 75 до 90 см над масата за хранене. В стаи с по-високи тавани той може да бъде дори по-висок. Но бъдете внимателни при избора на крушки. Разсеяната светлина е по-подходяща за трапезарията.

Съвет от Bonami!
Ако не сте сигурни колко високо да окачите полилея над масата за хранене, позиционирайте най-високия член на домакинството до масата. Полилеят трябва да бъде поставен на нивото на очите му.

Осветление за спалнята

И тук помислете за функцията на помещението. Не е необходимо да избирате доминиращо осветление в спалнята. Но ако все пак се спрете на такова, не забравяйте функцията за затъмняване, която със сигурност можете да използвате тук. Например, таванна лампа, която свети в различни посоки, е чудесен вариант. Ако обичате да четете в леглото, няма да ви липсва малка странична лампа до леглото или прожектор над него.

Практично е също така да поставите LED лента под леглото. Това е особено полезно през нощта, когато трябва да включите светлината, но не искате тя да ви заслепява.

Външно осветление

С помощта на външни декорации или светлинни вериги няма да ви се налага да напускате любимото си кътче на балкона или в градината след залез слънце. Когато избирате, трябва само да следите за безопасността на светлините, които често са изложени на атмосферните влияния. Съсредоточете се най-вече върху степента на защита (IP защита), която ни казва колко устойчива е светлината на проникване на чужди тела и течности. Най-подходяща е степента на защита от IP 44 до IP 68.