Black Friday | До 60% отстъпка за 40 000+ артикула →
Black Friday | Всеки ден нови топ намаления →
20 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

Как да зазимите градински мебели и друго оборудване

Lída Maršálková
Lída Maršálková
Bonami Blogger

Дните, в които можем да прекарваме времето си в градината, бавно, но сигурно приключват. Докато ние се прибираме на топло в домовете си, градинските мебели трябва да оцелеят през студените дни навън. Въпреки че са предназначени за използване на открито, студът, замръзването и снегът могат необратимо да ги повредят.

Не разполагате с гараж или друго помещение, в което да преместите цялото си външно оборудване? Планирайте един ден, който да посветите на зазимяването на градината и градинските мебели. Ще ви дадем съвети как да го направите и кои помощници ще са ви необходими за зазимяването.

1. Почистване на мебелите преди зазимяване

Мебелите трябва да бъдат почистени и обработени преди зазимяването. Как да го направите? Това зависи от това от какъв материал са изработени градинските ви мебели. Не забравяйте да затегнете винтовете и да проверите състоянието на боята, ако мебелите са лакирани.

Дървени градински мебели

Най-големият враг на дървените мебели е влагата. За да предотвратите проникването ѝ в дървото, запълнете пукнатините и пролуките с консервант за дърво, оставете да изсъхне и след това го изшлайфайте с шкурка. След това измийте със сапунена вода, оставете да изсъхне добре и нанесете масло за поддръжка на дървени градински мебели.

Почистете дървените градински мебели със смес от оцет и топла вода. След като мебелите изсъхнат, нанесете ленено или тунгово масло. И в двата случая използвайте мека четка, за да избегнете надраскване на повърхността.

Пластмасови градински мебели

Температурите под нулата причиняват крехкост на пластмасовите мебели. Освен това променливите температури могат да доведат до напукване и счупване на пластмасовите части. Изплакнете пластмасовите столове и пластмасовата маса с маркуч. Смесете ¼ чаша мек почистващ препарат в 3,5 литра топла вода. Почистете мебелите с мека четка или гъба. Изплакнете и оставете да изсъхне, преди да го съхранявате.

Градински мебели от ратан

Измийте градинските мебели от изкуствен ратан с маркуч и отмийте упоритите замърсявания с хладка сапунена вода. За мебели от естествен ратан проверете плетеницата и избършете замърсените места с леко влажна кърпа. Пребоядисайте местата, които се лющят.

Метални градински мебели

В случай че вашият метален градински комплект е изработен от алуминий, имате го почти без работа, защото е почти неръждаем. Въпреки това дупките в мебелите, които отвеждат водата, но и я пропускат, могат да бъдат проблем. Тъй като през зимата температурите се колебаят над и под нулата, водата замръзва и се размразява, което може да отслаби рамките. Затова се уверете, че мебелите са напълно сухи, преди да ги съхранявате.

Ако са от ковано желязо, те ще са склонни към ръждясване. За щастие повечето градински комплекти са обработени, за да се предотврати това. Но това, което потенциално може да му навреди, са птичите изпражнения, които имат киселинен състав. Преди зазимяване измийте всички изпражнения от мебелите и отстранете ръждата с фина шкурка.

2. Зазимяването на градинските мебели ще ви се отплати стократно.

След като градинската мебел е почистена, поправена и обработена, можете да започнете да я съхранявате. Да се сдобиеш с градинска мебел не е най-евтината инвестиция, а зазимяването ѝ ще удължи живота ѝ. Съществуват няколко варианта за съхранение на градинските мебели през зимата:
  • Пластмасово фолио или брезент: Това е достъпен начин за защита на градинските мебели през зимата. Те обаче са по-подходящи за мебели, които са окачени във въздуха или не стоят директно върху влажна земя. Брезентите нямат дъно, така че влагата може да попадне върху мебелите отдолу.
  • Покривала: Чудесна защита за градинските мебели от дъжд, сняг, лед, поръсена сол, мръсотия и др. Много от тях имат изолирани шевове и вентилационни отвори, за да се предотврати появата на влага. Това прави зазимяването на градинските мебели по-бързо и можете да ги оставите в градината през цялата година при всякакви метеорологични условия.
  • Градински сандъци и кутии за съхранение: Малките градински мебели и особено градинското оборудване също се нуждаят от подходящ подслон през зимата. Някои градински сандъци са чудесни с това, че имат по-голяма товароносимост, така че могат да служат за допълнително място за сядане.
  • Опаковки за грил: Трябва да зазимите и грила си. Не много хора разполагат с място за него вкъщи, така че покритието за грил е единствената възможност. Не забравяйте да го почистите и подсушите добре, преди да го зазимите, и след това да го съхранявате в обвивката.
Съвети за бонами: Не искате да оставяте градинските си мебели и оборудване навън през зимата? Вземете си градинска къщичка, която да поставите върху подовата конструкция, основата или външната настилка. Със сигурност можете да използвате къщичката целогодишно, може би за съхранение на косачката, греблата и други предмети.