Обзавеждането на малък апартамент може да бъде предизвикателство, но и чудесна възможност за творчество. Ключът е в това да се възползвате максимално от всеки сантиметър и да изберете елементи, които подчертават, но не претоварват.
В тази статия ще намерите десет основни неща, вдъхновяващи снимки и "тайни" трикове на дизайнери за постигане на максимален ефект дори от минимално пространство.
Наблегнете на тези доказани съвети, за да подобрите функционалността и естетиката на малкия си интериор.
1. Височината на помещението се използва пълноценно: Изберете високи, тесни шкафове и системи от рафтове, които достигат до тавана. Помислете за създаване на спален етаж. В кухнята инсталирайте магнитни плотове и органайзери с щифтове, които предлагат много място за съхранение, без да заемат място на пода.
2. Многофункционално обзавеждане: Потърсете мебели, които могат да служат за различни цели, например дивани, пуфове и легла с място за съхранение или диванни маси.
3. Светли цветове: Светлите цветове на стените, пода и на големите мебели ще увеличат визуално интериора.
4. Отворено пространство: Намалете до минимум броя на вратите и преградите, тъй като отвореният интериор се усеща по-голям и по-проветрив.
5. Скрити и разтегателни елементи: Разтегателни работни плотове, сгъваеми или разтегателни маси правят апартамента по-голям, точно когато имате нужда от това.
6. Спестете място на вратата: Вместо традиционните врати, изберете плъзгащи се врати или врати на панти, няма да бъдете ограничени от отварянето.
7. Скриване на безпорядъка: Изберете мебели с място за съхранение и използвайте кутии или кошници, за да прибирате дреболии и да се отървете от визуалната бъркотия.
8. Мебели по поръчка: С мебели по поръчка ще се възползвате максимално от пространството от пода до тавана и ще постигнете изчистен вид.
9. Светлина: Слагайки различни видове осветителни тела, ще придадете дълбочина на апартамента и ще го направите по-уютен. Вградените лампи и LED лентите пък няма да заемат място и ще подчертаят интересните елементи в интериора.
10. Огледала: Използвайте големи огледала, за да уловите и най-малкото количество светлина. Тяхната способност да отразяват светлината кара помещението да изглежда по-голямо. Използвайте декоративни елементи от стъкло и метал, за да постигнете същия ефект.
Вграденото легло е популярно решение за максимално оползотворяване на височината на апартамента.
Фините отворени етажерки са подходящи за стая, която трябва да се чувства по-голяма.
Кръглата маса за хранене изглежда по-добре в малка стая и е по-лесно да се добавят повече столове.
Зониране: В едностаен апартамент може да се окаже предизвикателство да се определят различни зони за различни дейности, като работа, почивка и хранене. Килимите или смелият цвят на стената ще разделят визуално пространството на зони, без да са необходими физически бариери.
Бар маса: Тя служи не само като място за хранене, още една работна повърхност, но и като разделителен елемент между кухнята и всекидневната.
Подходящ килим: Уверете се, че килимът е подходящ за интериора. С твърде малко килимче дневната ще се чувства тясна.
В малък апартамент предпочитайте мебели с по-ниска седалка и сгъваеми или модулни се решения.
Комбинацията от кафяво в няколко нюанса - от светло до тъмно - ще създаде дълбочина и текстура в малко пространство.
Използването на ярки и неутрални цветове по стените и мебелите визуално увеличава едностайния апартамент.
Използването на мебели с тънки крака може визуално да "повдигне" интериора и да го направи по-просторен. Стъклената маса или прозрачните пластмасови столове ще създадат усещане за пространство, тъй като позволяват на светлината да преминава свободно и не блокират зрителното поле.
Линда Поволна, дизайнер на Bonami
Подразделение на отворения интериор, в който има кухня, спалня и дневна.
Библиотека с отворени рафтове разделя зоната за спане от дневната зона.
Килимът разделя визуално дневната и трапезарията, без да са необходими физически прегради.
Гъвкаво зониране: Разделете интериора на дневна зона и спалня с помощта на параван или рафт. Долният определя пространството и не отнема светлината в останалата част на стаята. Горният използвайте като плот.
Пуфове: Служат като място за сядане, с поднос, поставен в подобна форма, и като странична масичка. А и лесно можете да го приберете под масата, така че да не пречи излишно.
Голямо огледало в близост до прозореца увеличава максимално разсейването на естествената светлина и създава красиви игриви отражения през деня.
Мебелите с фини крака и без масивни подлакътници са идеални за малки пространства, можете да ги премествате и интериорът изглежда по-просторен.
Дизайнерите често използват по-малко познати трикове, които могат да превърнат и най-малкото пространство в уютен и стилен дом. Изпробвайте ги!
1. Избирайте смело, но с мярка: В малкия апартамент всеки елемент е от значение. Изберете един или два смели елемента, като например цветно кресло. То ще освежи интериора и ще се превърне във фокусна точка, без да го претоварва. Този трик ще създаде желания "уау" ефект.
2. Оптично разширяване с помощта на шарки: Фини, вертикални шарки по стените или завесите ще помогнат за визуалното "повдигане" на тавана и разширяване на помещението.
3. Голямо произведение на изкуството вместо много малки: Една голяма картина на стената визуално ще разшири помещението, за разлика от многото малки декорации, които могат да изглеждат хаотично.
4. Игра с текстури: Можете да добавите дълбочина и чрез комбиниране на различни текстури на материалите. Мекият плюш, гладките метали, грубите материи и естествената дървесина внасят динамика в интериора. Този детайл често се пропуска, но създава усещане за лукс.
5. Гланцирани повърхности: Използвайте ги върху кухненски шкафове или като панели на врати. С високо огледало можете визуално да увеличите височината на помещението.
Поставянето на масата за хранене покрай стената е ефективно решение за пестене на място в малък апартамент и позволява на интериора да се движи по-свободно.
Най-лесният начин да създадете уют в малък апартамент е да използвате топла бяла светлина, която създава приятна атмосфера.
Големият прозорец без тежки завеси или щори дава възможност за максимално количество естествена светлина, която е от ключово значение за визуалното увеличаване на интериора.
При обзавеждането на малък апартамент хората често избират твърде големи мебели, които могат да направят интериора още по-тесен.
Друга често срещана грешка е недостатъчното използване на вертикалните пространства за съхранение.
Препълването на помещението с твърде много декоративни предмети може на свой ред да предизвика визуален хаос и усещане за безпорядък.
От друга страна, пренебрегването на значението на подходящото осветление може да накара дори добре декорирания малък апартамент да се чувства тъмен и тесен.