15% намаление с код OKTOMVRI15 | Спестете днес →
Всичко за вашата уникална Коледа | Подгответе се →
20 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

17 съвета за тиймбилтинг игри, които насърчават работата в екип

Добре подбраната тиймбилдинг игра ангажира и забавлява. Но ползите от нея далеч не свършват. Редовните екипни занимания са чудесен начин за насърчаване на хармоничното, ефективно и продуктивно сътрудничество на целия екип.

Най-често това са забавни и мотивиращи игри, които помагат за изграждане на умения като решаване на проблеми, планиране, комуникация, както и увереност. Вдъхновете се от следващите съвети за тиймбилдинг игри, които ще забавляват, ще сближават колегите и едновременно с това ще ги научат на нещо.

Благодарение на тиймбилдинг игрите ще подобрите комуникацията в екипа.

Благодарение на тиймбилдинг игрите ще подобрите комуникацията в екипа.

Съвет № 1 за тиймбилдинг игри: Човешки възел

Играчите образуват кръг, затварят очи и при команда поставят лявата си ръка в кръга, като се опитват да хванат ръката на някого от кръга. След това правят същата процедура с дясната си ръка. Когато отворят очи, те откриват, че са мистериозно преплетени. Втората фаза се състои в разплитане на човешкия възел, без да разплитат ръцете си, при което те могат да се въртят, скачат и прехвърлят играчи по желание, но без да пускат ръцете си.

Съвет № 2 за тиймбилдинг игри: Кой съм аз?

Започнете, като раздадете карти на всички членове на екипа. Помолете ги да напишат името на известен човек, приказен герой или животно върху картата. След това картите се разменят, без да ги гледат, и ги слагат на челата си. Те ще задават въпроси, за да получат улики, които да им помогнат да отгатнат името на картата. Можете също така да закупите играта "Какво съм аз?" от Bonami.

Съвет № 3 за тиймбилдинг игри: Минно поле

Поставете произволни препятствия навън или в по-голямо помещение и определете едно място за финална линия. Създайте групи с един играч със завързани очи и двама или трима други членове като навигатори. Те трябва да използват гласови команди, за да водят "слепия" съотборник около препятствията до финалната линия. По-бързият печели!

Игра за сплотяване на екипа: кой съм аз?

Игра за сплотяване на екипа: кой съм аз?

В тази игра ще се насладите на много забавление!

В тази игра ще се насладите на много забавление!

Съвет № 4 за тиймбилдинг игри: Викторина

Разделете групата на отбори или се състезавайте индивидуално. Направете план за това кой ще води викторината и изберете тема или използвайте викторини, които можете да намерите например в интернет. Печели отборът с най-много верни отговори.

Съвет № 5 за тиймбилдинг игри: "Летящото яйце"

Групирайте служителите си в екипи от трима до петима души. Дайте на всеки отбор кутия с разнообразни предмети (гъба за миене на съдове, сламки, тиксо, балони или ролка от тоалетна хартия) и едно несварено яйце. Отборите трябва да изработят защитен контейнер за яйца от предоставените материали. След като го конструират, определете височината, от която яйцето да падне свободно. Печели отборът, чието яйце падне на земята непокътнато.

Съвет № 6 за тиймбилдинг игри: Ескейп стая

Ескейп играта е чудесен начин да проверите способността на екипа ви да работи заедно и да решава пъзели. Екипът е заключен в стая със задача или пъзел, който трябва да реши, за да излезе. Тази игра изисква аналитично мислене, работа в екип и креативност. В интернет можете да намерите различни уроци за ескейп игри, както иместа, на които се провеждат.

Можете също така да играете играта на открито.

Можете също така да играете играта на открито.

Включете физически и развлекателни дейности в игрите за сплотяване на екипа.

Включете физически и развлекателни дейности в игрите за сплотяване на екипа.

Съвет № 7 за тиймбилдинг игри: Трасе с препятствия

Изградете открито или закрито трасе с препятствия с различни предизвикателства, като пълзене под въжета, катерене по стени, преминаване през гуми, прескачане на вода и др. Всеки отбор тича заедно ръка за ръка и трябва да работи заедно, за да премине цялото трасе, като си помагат взаимно за стабилността, преодоляват препятствия и завършват трасето като сплотена единица. Ако един човек не може да се справи с курса, целият отбор не може.

Съвет № 8 за тиймбилдинг игри: Разкажете екипна история

Сядате в кръг и започвате да разказвате история, на която в началото сте определили само края. Тя може да бъде всякаква. Например, краят на историята може да бъде: "И тогава той падна на земята". Разкажете историята в кръг, като всеки участник трябва да допринесе с не повече от две изречения.

Съвет № 9 за тиймбилдинг игри: Вързани ръце

В тази игра съотборниците са вързани за китките и трябва да изпълнят поредица от задачи. Те могат да получат задачи като опаковане на подарък, наливане на чаша вода или сглобяване на постройка от Лего. Добавете ограничение във времето, за да направите предизвикателството още по-трудно.

Основата на успешния тиймбилдинг е излизането извън работната среда.

Основата на успешния тиймбилдинг е излизането извън работната среда.

И не забравяйте да приготвите добри напитки за след игрите.

И не забравяйте да приготвите добри напитки за след игрите.

Съвет № 10 за тиймбилдинг игри: Търсене на съкровище

Ако търсите нов начин за укрепване на работата в екип, тази тиймбилдинг игра е точно за вас. Ловът на съкровища е игра, в която екипите се отправят на пътешествие, през което трябва да работят заедно, за да преодолеят клопките и постепенно да открият всички скрити съкровища.

Съвет № 11 за тиймбилдинг игри: История с емотикони

Създайте списък с емотикони, които да описват история, ситуация на работното ви място, длъжност и т.н. Разделете екипа на по-малки групи и накарайте всяка група да познае каква история разказват емотиконите. Тази игра насърчава креативността, работата в екип и, разбира се, разкрива колко наблюдателни са участниците.

Съвет № 12 за тиймбилдинг игри: Дженга

Дженга е игра за построяване на кула от дървени блокчета чрез подреждане на три блокчета във всеки ред, като редовете се редуват по посока. Целта на тази игра е да премахнете дървените блокчета от долните етажи и да създадете нови редове на върха. Целта на членовете на екипа е успешно да пренареждат блокчетата, без останалата част от кулата да се разпадне. Отборът, чиято кула се срути, ще загуби.

Това е игра, която изисква от целия екип да мисли много внимателно и да се обединява, както и да комуникира ефективно.

По време на игра на Дженга колегите се упражняват в общуване.

По време на игра на Дженга колегите се упражняват в общуване.

Можете да играете и настолни игри.

Можете да играете и настолни игри.

Съвет № 13 за тиймбилдинг игри: Турнир по футбол на маса

Проведете турнир по футбол на маса. Накарайте колегите си да сформират двойки или да ги изтеглят от шапка и да влязат в битка.

Съвет № 14 за тиймбилдинг игри: Филмова вечер

Понякога е необходимо просто да се занимавате с по-обикновени дейности, за да сплотите екипа. Пригответе храна и гледайте любимата си комедия или телевизионно предаване. Изберете 3 до 5 заглавия и оставете колегите си да гласуват за своя фаворит.

Организиране на турнир по футбол на маса...

Организиране на турнир по футбол на маса...

а за по-малко активните - филмова вечер.

а за по-малко активните - филмова вечер.

Съвет № 15 за тиймбилдинг игри: Две истини, една лъжа

Съберете всички членове на екипа си в кръг и ги помолете да се редуват да ви кажат три неща за себе си. Едно от тези неща, обаче, трябва да е лъжа. След това колегите ви трябва да познаят коя е тя. Ще разберете интересни неща един за друг.

Съвет № 16 за тиймбилдинг игри: Сляпо рисуване

Разделете екипа на двойки и дайте на всяка двойка по една картина. Единият член на екипа описва картинката, без да разкрива какво е изобразено на нея, а другият член се опитва да я нарисува въз основа на описанието. По време на тази задача двойките трябва да демонстрират умения за ефективно общуване и изразяване.

Съвет № 17 за коледен тиймбилдинг: Таен Дядо Коледа

Всичко, което трябва да направите, е да напишете името на всеки служител на лист хартия и да го сгънете. Сложете хартийките в шапка или кутия, разбъркайте ги и оставете колегите ви да изтеглят по едно име. Тяхната задача е да купят коледен подарък за човека, чието име са изтеглили. От само себе си се разбира, че те не трябва да разкриват името. В деня на раздаването всеки служител ще отвори своя подарък и ще познае своя "таен Дядо Коледа".



Bonami съвет!
Организирайте следобеден тиймбилдинг след работа под формата на пикник. С нашите съвети за храна и места ще бъде успешен.
По Коледа можете да играете на "Таен Дядо Коледа".

По Коледа можете да играете на "Таен Дядо Коледа".

Често задавани въпроси

Какво е значението на тиймбилдинга?

Дейностите за изграждане на екипи често имат за цел да укрепят екипния дух, да създадат положителна работна среда и да повишат мотивацията на членовете на екипа. Редовното провеждане на тиймбилдинги също така спомага за повишаване на морала на екипа:

  • Той насърчава сближаването и социализацията. Последното повишава морала и помага на служителите да работят заедно по-ефективно за решаване на проблемите на работното място.
  • Той повишава екипната ефективност. След съвместното изпълнение на дейностите по тиймбилдинг служителите по-добре разбират своите интереси, силни и слаби страни.
  • Повишава се и производителността. Забавните дейности за тиймбилдинг могат да помогнат на служителите да се свържат по-ефективно и да се научат да работят добре заедно.
  • Това насърчава иновациите и креативността. Успешният тиймбилдинг допринася за по-креативно работно място, защото хората са по-изобретателни, когато се чувстват естествено и комфортно в компанията си.
  • Той подобрява комуникацията. Дейностите по изграждане на екипи помагат на хората да бъдат по-естествени един с друг и да общуват по-добре.

Как да организирате успешен тиймбилдинг?

Основата на успешния тиймбилдинг е прекарването на време заедно извън работната среда, за да се откъснат служителите от работата. Откъсването от обичайното пространство е важно, защото мозъкът не е фокусиран върху отговорностите на работното място.

Дейностите трябва да са забавни и същевременно да развиват уменията на отделните членове на екипа. За предпочитане е да са извън работната им рутина. Разделете тиймбилдинга на две части - работна и извънработна. Направете програмата смесица от задължителни дейности и забавления, но оставете място и за просто седене и разговори.

Не се страхувайте да включите и други колеги в организацията. Те ще придобият усещането, че са част от нея, и с много по-голямо удоволствие ще се включат в дейностите. В края на краищата няма нищо по-лошо от това, когато участието в тиймбилдинга е строго задължително и служителите са принудени да изпълняват дейностите без да имат желание.

При съставянето на плана помислете за редуване на физически и творчески дейности, като в идеалния случай тази част не е задължителна за завършване на тиймбилдинга. По този начин хората все още се чувстват част от екипа, но никой не ги принуждава да правят каквото и да било.