12% намаление с код BONAMI12 | Спестете днес →
Birthday Deals | Спестете до 50% →
20 Лв за ВасРегистрацияВходКошницаMenu

Петчленно семейство, живеещо на 37,5 квадратни метра, ще ви изненада със своята креативност

Не са ли достатъчни 37,5 квадратни метра за петчленно семейство? Йолана, Мати и трите им деца ще ви покажат, че с игрив подход и изобретателни приспособления дори малък апартамент може да се превърне в уютен дом.

Прочетете нататък, за да разберете кои творчески решения са им помогнали да оползотворят максимално всеки сантиметър и да създадат хармонично пространство за цялото семейство.

Прага
Двустаен
37,5 m²
Какво е накарало едно петчленно семейство да се премести в апартамент от едва 37,5 m²?
Това беше много прагматично решение. Търсехме ново място за живеене, а цените на тристайните апартаменти бяха безумни. В същото време за нас нямаше смисъл да пътуваме до работа от къщата ни извън Прага. Така че с нашия бюджет в крайна сметка се спряхме на тази "клетка". Тя беше най-малката от всички! (Смее се.) След това дойде и минимализмът. А може би и малко с почивката ни, когато установихме, че можем да се справим и само с раници.
Колко трудно е било тогава семейството да се премести от тристаен апартамент в „клетка“?
Уточнихме, че всеки може да вземе само два кашона - един за дрехи и един за лични вещи. Това мина изненадващо добре. Така че дойдохме тук с десет кашона. Но апартаментът вече беше пълен! Изненадващо, но в крайна сметка това не беше жертва, а по-скоро облекчение.

Зад „невидимата“ врата се намира банята.

Лилавият рафт служи като едно от стъпалата към спалнята на горния етаж.

Откритите рафтове придават на кухнята минималистичен вид и увеличават максимално пространството за съхранение.

Имахте ли ясна представа как да адаптирате интериора, за да го направите възможно най-функционален и уютен?
Имахме доста ясна идея. Например исках от кухнята да има изглед към терасата. И голяма мивка - въпреки че това може да звучи абсурдно в такъв малък апартамент. Но е практично. В същото време се опитахме да използваме всеки сантиметър. Зад това стои чудесното сътрудничество с архитектите от Hurá Studio и дърводелеца, който ни помогна да оползотворим максимално пространството.
Как успяхте да накарате всички да имат достатъчно лично пространство тук?
Това е парадокс. Въпреки че апартаментът е малък, всеки има повече лично пространство, отколкото преди. Момчетата си имат „квартири“, а ние със съпруга ми имаме спалня в „дневната“ - вграден етаж над кухнята. Всъщност това е доста гениално проектирано. Освен това разполагаме със страхотна зона за отдих на вътрешния двор, където не липсва голяма маса или външен диван от Bonami. Така че бихме искали да използваме този хол през цялата година.
Цветното LED осветление създава игриво и уютно пространство в малките кабини, като осигурява на децата уединение.

Цветното LED осветление създава игриво и уютно пространство в малките кабини, като осигурява на децата уединение.

Иновативният дизайн на детската стая предлага вградени легла и гардероб в компактно и стилно оформление.

Иновативният дизайн на детската стая предлага вградени легла и гардероб в компактно и стилно оформление.

Какво да кажем за децата - лесно ли приеха промяната или адаптацията им беше по-трудна?
Момчетата участваха в решението от самото начало. Веднага щом чуха за „къщичките“, те се развълнуваха. Те имат вградено осветление, място за съхранение под матрака и USB контакти. А мрежа вместо диван? Това (не само) за тях е много важно.
Изненадах се от това колко малко неща са ни необходими. И колко бързо човек свиква с по-малкото пространство.
Трябваше ли да адаптирате домакинството си към ограниченото пространство?
Трябва да бъдем по-гъвкави. Дори не можем да сушим дрехи в апартамента - заради пространството и влажността. Затова го решихме с комбинирана пералня и сушилня. В кухнята трябва да планираме кога ще използваме масата за работа, готвене или писане на домашни. Всичко е въпрос на споразумение и съобразяване. И да нямаме големи очаквания.
Палитрата от цветове и материали в дома на Йолана.

Палитрата от цветове и материали в дома на Йолана.

Имате ли съвети как да поддържате ред и да сведете до минимум безпорядъка в малък апартамент?
Редът е необходим, защото в противен случай ще прилича на експлозия. Всяко нещо има своето място. Ако не използваме даден предмет, веднага го прибираме. Ето защо сме придобили навика редовно да сортираме нещата и да се отърваваме от тези, които вече не са ни необходими.
Как се отрази този начин на живот на вас като семейство?
Определено сме по-свързани (смее се) В малкия апартамент не можеш да избегнеш общуването с другите, което ни научи да общуваме по-добре, да се уважаваме един друг и да разрешаваме всички неудобства веднага.

Гранитният кухненски плот постепенно преминава в маса за хранене.

Минималистичното решение за съхранение с естествени материали създава уютно и функционално пространство.

Масата за хранене служи едновременно като кухненски остров и работен кът.

Какви са според вас предимствата и недостатъците на това да живееш на 37,5 m² в сравнение с по-голям апартамент или къща?
Ползи? Определено по-малко време за почистване. Благодарение на малките площи можехме да си позволим и по-скъпи материали - например за кухненския плот. А недостатъците - по-ограничено пространство и внимателно планиране дори на рутинни покупки.
Трябва да внимавате с пространството. Засяга ли то хобитата ви, например...?
Разбрахме, че много неща, който не е нужно да притежаваме. Ако имаме нужда от спортно оборудване или инструменти, често е по-удобно да ги наемем. И в крайна сметка, когато се появи нещо ново, нещо старо трябва да си отиде. Това е един вид постоянна минималистична дисциплина. (смее се)

Ъгълът с диван на открито е удобно място за почивка.

Семейството иска да използва дневната на открито през цялата година.

Цветните столове и флоралните декорации придават на терасата спокойна атмосфера.

Какво ви изненада?
Изненадах се от това колко малко неща са ни необходими. И колко бързо човек свиква с по-малкото пространство. Въпросът е да си поставиш приоритети и да осъзнаеш, че големият апартамент не е необходимост за добър живот.
Какъв съвет бихте дали на тези, които се местят в малък апартамент?
Не се страхувайте и се впуснете в работата с отворено съзнание. От практическа гледна точка намерете майстори или архитекти, които ще ви зададат въпроси за това какви са вашите навици и нужди. А от психическа гледна точка - не се страхувайте да се доверите на другите.

Градината е популярно място, където семейството прекарва времето си заедно.

Просторната градинска маса доминира в откритото пространство.

Съвети как да обзаведете малък апартамент

  • Пространство на кубичен метър: Когато планирате интериора си, изчислете колко кубични метра ще имате на разположение за съхранение.
  • Оползотворяване на вертикалното пространство: Високите до тавана стелажи, рафтове или висящи системи ще ви помогнат да оползотворите максимално всеки сантиметър пространство.
  • Вградени гардероби: Вградените гардероби са чудесен начин да се справите с асиметричното пространство. Освен това те ви позволяват да поддържате пространството организирано и сплотено.
  • Скрито съхранение: Обзаведете интериора си с многофункционални мебели - от легло и диван до пейки или табуретки с вградени складове, които грижливо скриват всичко необходимо.
  • Ярки цветове: Използвайте ярки цветове, за да освежите пространството.
  • Огледални повърхности: Използвайте огледала върху врати, шкафове или стени, за да увеличите визуално пространството и да отразявате светлината, като направите помещението по-ефирно.
  • Мрежа мецанин: Ако апартаментът е с по-високи тавани, използвайте мрежа като алтернатива на мецанин, където децата могат да си почиват или играят.